Naplň svoj potenciál
Vnútorná sila ako nevyhnutný predpoklad naplnenia potenciálu športoveca
Profil a hlboké motivácieKeď hlava nie je brzda
Mentálnu prípravu je potrebné chápať ako súčasť tréningu a ako proces rozvoja
Mentálna prípravaBrána k nášmu potenciálu
Pretrvávajúce reflexy sú ako vírus v našom pohybe a správaní
Archaické reflexyNáš šiesty zmysel
Schopnosť tela vnímať pohyb, polohu a orientáciu v priestore
PropriocepciaIdentifikáciou profilu ActionTypes® môžeme presne určiť náš prirodzený spôsob pohybu a konania (označované ako preferencie).
Preferencie sú našimi silnými stránkami a predstavujú najefektívnejšie spôsoby, ako konať a pohybovať sa. Ich používanie nám pomáha šetriť energiu a úsilie pri dosahovaní stanovených cieľov. Dôležité je dosahovať úspech, no ešte podstatnejšie je pochopiť, vďaka čomu sme ho dosiahli, aby sme ho mohli zopakovať. Práve na tento účel nám slúžia naše preferencie.
Odhalenie našich hlbokých motivácií nám umožňuje pochopiť, čo nás v živote skutočne poháňa. Tieto motivácie sú kľúčové na to, aby sme vedeli, čo je pre nás nevyhnutné skôr, ako sa pustíme do činnosti. Bez ich naplnenia nám chýba potrebná energia, a teda naša aktivita môže byť buď slabá, alebo nedostatočne efektívna.
Hlboké motivácie sú úzko prepojené s posturálnym tónusom tela, čo znamená, že ich môžeme cielene stimulovať a tak sa lepšie pripraviť na akúkoľvek akciu či športový výkon.
Vnútorná sila ako nevyhnutný predpoklad naplnenia potenciálu športovca
Veľa krát som počul ako niekto povedal vetu typu
„psychicky to nezvládol/la“
„je pripravený/ná kondične ale mentálne to nezvláda“.
Mentálnu prípravu je potrebné chápať ako súčasť tréningu a ako proces rozvoja.
Je to proces, ktorý zahŕňa posilňovanie psychických schopností a zručností jednotlivca s cieľom zlepšiť jeho výkon, sústredenie a celkovú pohodu.
Jej hlavným cieľom je pomôcť zvládať stres, zvyšovať sebavedomie, zlepšovať sústredenie a podporovať pozitívne myslenie.
Mentálna príprava je kľúčovým prvkom úspechu v rôznych oblastiach života. Je to kontinuálny proces, ktorý si vyžaduje pravidelnú prácu a odhodlanie, ale jeho prínosy môžu byť zásadné pre dosiahnutie osobných aj profesionálnych cieľov.
Mentálnu prípravu je potrebné chápať ako súčasť tréningu a ako proces rozvoja
Ako jeden z mála cicavcov, ľudské bytosti nie sú schopné prežiť samostatne hneď po narodení. Reflexy sú naším záchranným lankom, ktoré nám pomáha zvládnuť prvé kroky života a naučiť sa základné zručnosti pre samostatnú existenciu. Tieto reflexy sú aktívne od narodenia až približne do tretieho roku života.
Avšak, ak z rôznych dôvodov – ako sú komplikácie počas tehotenstva, ťažké alebo cisárske pôrody, preskočenie vývinových etáp, úrazy hlavy, zranenia alebo operácie – pretrvávajú dlhšie, môžu sa stať prekážkou v našom správaní a pohybe, podobne ako vírus v softvéri.
Tieto pretrvávajúce reflexy môžu viesť k rôznym nežiaducim kognitívnym a pohybovým problémom. Môžu spôsobovať motorické a koordinačné poruchy či neschopnosť vykonávať určité pohyby, kognitívne problémy ako ADHD, dyslexia, dysgrafia, problémy s koncentráciou, emocionálna nestabilita, neprimerané reakcie, rôzne úzkosti a strachy.
Našťastie, identifikáciou a následným utlmením týchto reflexov je možné odstrániť tieto "vírusy" z nášho života a naplno využiť svoj potenciál. Objavte, ako sa zbaviť prekážok, ktoré vás brzdia, a otvorte si cestu k plnšiemu a efektívnejšiemu využívaniu svojich schopností.
Pretrvávajúce reflexy sú ako vírus v našom pohybe a správaní
Propriocepcia je fascinujúca schopnosť nášho tela, ktorá nám umožňuje vnímať jeho pohyb, polohu a orientáciu v priestore aj bez toho, aby sme sa museli spoliehať na zrak. Je to základný kameň koordinácie a rovnováhy, pretože nám poskytuje možnosť pohotovo a presne reagovať na okolité podnety.
Vďaka špeciálnym receptorom nachádzajúcim sa v svaloch, šľachách a kĺboch, ktoré neustále komunikujú s mozgom o pozíciách a pohyboch našich telesných častí, je propriocepcia neoceniteľná.
Táto schopnosť je kľúčová pre zlepšenie koordinácie a udržanie rovnováhy, čo je nevyhnutné nielen pre športovcov, ale aj pri každodenných činnostiach, ako sú chôdza, beh či dokonca obyčajné sedenie. Okrem toho, propriocepcia zohráva dôležitú úlohu v prevencii zranení tým, že umožňuje telu rýchlo reagovať na nečakané situácie.
Tréning propriocepcie sa stáva novým fenoménom vo vrcholovom športe a hlavne v športoch, kde sa vyžadujú rýchle reakcie na zmeny.
Schopnosť tela vnímať pohyb, polohu a orientáciu v priestore.